V četrtek, 6. februarja 2025, je v vaškem domu v Gračišču potekala znanstvena kavarna “Kraški rob: Turizem, trajnost in razvoj”, ki jo je organiziral Regionalni razvojni center Koper v okviru projekta POSEIDONE, programa Interreg VI-A IT-SI. Osrednji poudarek dogodka je bila predstavitev študije parkirnih površin na Kraškem robu, ki ponuja smernice za urejanje tega območja v prihodnje.
Dogodka se je udeležilo več kot 40 deležnikov iz lokalnega okolja, vključno s predstavniki Mestne občine Koper, kmetijskega in turističnega sektorja ter drugih strokovnjakov. Udeleženci so poudarili potrebo po trajnostnem turizmu, ki ne bi poslabšal kakovosti življenja krajanov, temveč bi omogočal uravnotežen razvoj območja.
Tina Primožič, vodja projekta POSEIDONE v Regionalnem razvojnem centru Koper, je poudarila: “Študija je nastajala več kot leto dni in je rezultat sodelovanja ter vključevanja deležnikov z območja Kraškega roba. Le z usklajenim pristopom lahko zagotovimo rešitve, ki bodo dolgoročno vzdržne in sprejemljive za vse.”
Študija je analizirala obstoječe zmogljivosti parkirišč, opredelila potrebe po dodatnih parkirnih mestih (tudi za kampiranje) ter prepoznala konfliktna območja in predlagala rešitve. Na Kraškem robu je trenutno 37 parkirišč s skupno 686 parkirnimi mesti, zato je premišljeno načrtovanje ključno za ohranjanje naravnega ravnovesja in izboljšanje turistične izkušnje.
V študiji je predlagan tudi monitoring, saj je upravljanje z obiskovalci na tako raznolikem in kompleksnem območju stalen proces. Opredeliti bo treba merljive kazalnike za oceno uspešnosti izvedenih rešitev.
Matevž Premelč, eden izmed sodelujočih pri študiji, je poudaril: “Potreba po parkiriščih bo vedno večja, a jih ne moremo graditi v nedogled. Ključno je vzpostaviti sistem upravljanja, ki bo zagotavljal ravnovesje med dostopnostjo in ohranjanjem okolja.”
Dogodek je ponudil tudi vpogled v prihodnje načrte za razvoj Kraškega roba. Podžupanja Mestne občine Koper Mateja Hrvatin Kozlovič je predstavila vizijo trajnostnega razvoja, strokovnjakinje Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije so osvetlile izzive kmetijstva v okviru Nature 2000, Helena Brec Loredan iz Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper pa je pojasnila umeščenost Kraškega roba v novo turistično strategijo občine.
Projekt POSEIDONE, ki ga sofinancira Evropska unija, je namenjen ohranjanju biotske raznovrstnosti, razvoju zelene in modre infrastrukture ter zmanjševanju turističnega pritiska na zavarovana območja. Študija parkirnih površin predstavlja pomemben korak k uravnoteženemu razvoju Kraškega roba, ki bo omogočal sobivanje lokalnih prebivalcev in trajnostnega turizma.
Nekaj utrinkov iz dogodka:
