Politika regionalnega razvoja spodbuja trajnostni razvoj v najširšem pomenu, udejanja razvojne potenciale in premaguje razvojne ovire v vseh slovenskih razvojnih regijah, ki so temeljne funkcionalne teritorialne enote za načrtovanje regionalne politike in izvajanje nalog regionalnega razvoja. V Sloveniji obstaja 12 razvojnih regij, ki so obenem tudi statistične regije z enakim imenom. Župani naše regije so oktobra 2018 podali pobudo, naj se Obalno-Kraška razvojna regija preimenuje v Razvojno regijo Istra-Brkini-Kras.
Cilji regionalne politike
Vizija regionalnega razvoja je učinkovito vodena, dinamična in ustvarjalna regija z lastno identiteto, ki je sposobna zaznavati in izkoriščati globalne razvojne priložnosti. Razvoj regij temelji na ekonomski učinkovitosti, socialni pravičnosti in okoljski odgovornosti.
S spodbujanje skladnega regionalnega razvoja strmimo k povečanju gospodarskega, okoljskega in družbenega kapitala v razvojnih regijah ter povečanju njegove učinkovitosti v smislu konkurenčnosti gospodarstva, kakovosti življenja in trajnostne rabe naravnih virov. Odpraviti želimo strukturne težave na problemskih območjih in zmanjšati njihov razvojni zaostanek ter uresničevati in krepiti razvojni potencial regije z mednarodnim sodelovanjem.