Politika regionalnega razvoja spodbuja trajnostni razvoj v najširšem pomenu, udejanja razvojne potenciale in premaguje razvojne ovire v vseh slovenskih razvojnih regijah, ki so temeljne funkcionalne teritorialne enote za načrtovanje regionalne politike in izvajanje nalog regionalnega razvoja. V Sloveniji obstaja 12 razvojnih regij, ki so obenem tudi statistične regije z enakim imenom. Župani naše regije so oktobra 2018 podali pobudo, naj se Obalno-Kraška razvojna regija preimenuje v Razvojno regijo Istra-Brkini-Kras.
Cilji regionalne politike
Vizija regionalnega razvoja je učinkovito vodena, dinamična in ustvarjalna regija z lastno identiteto, ki je sposobna zaznavati in izkoriščati globalne razvojne priložnosti. Razvoj regij temelji na ekonomski učinkovitosti, socialni pravičnosti in okoljski odgovornosti.
S spodbujanje skladnega regionalnega razvoja strmimo k povečanju gospodarskega, okoljskega in družbenega kapitala v razvojnih regijah ter povečanju njegove učinkovitosti v smislu konkurenčnosti gospodarstva, kakovosti življenja in trajnostne rabe naravnih virov. Odpraviti želimo strukturne težave na problemskih območjih in zmanjšati njihov razvojni zaostanek ter uresničevati in krepiti razvojni potencial regije z mednarodnim sodelovanjem.
Razvojne odločitve na ravni razvojne regije sprejemata razvojni svet regije in svet regije. Splošne razvojne naloge v regiji opravlja regionalna razvojna agencija, ki pripravlja, usklajuje, spremlja in vrednoti regionalni razvojni program ter na regionalni ravni opravlja nekatere druge razvojne naloge države v javnem interesu. Več o institucijah regionalne politike…
Dogovor za razvoj regije (DRR) je inštrument regionalne politike, ki uresničuje regionalni razvojni program tako, da določa ključne regijske in sektorske projekte za premagovanje razvojnih ovir v regiji ter vire financiranja. DRR omogoča sofinanciranje izvajanja regionalnih razvojnih programov v 12 razvojnih regijah. Več o DRR…
Vsako programsko obdobje se v regiji pripravi regionalni razvojni program (RRP), ki je temeljni strateški in programski dokument na regionalni ravni. Z njim se uskladijo razvojni cilji v regiji ter določijo instrumenti in ocenijo viri za njihovo uresničevanje. Izvedbeni dokument RRP je dogovor za razvoj regije in se sklepa za obdobje štirih let. Več o RRP…
Urejanje prostora na regionalni ravni je ključnega pomena za skladen regionalni in uravnotežen prostorski razvoj države. Instrument prostorskega načrtovanja na regionalni ravni je regionalni prostorski plan (RPP), prostorski strateški akt, s katerim se država in občine na podlagi Strategije prostorskega razvoja Slovenije, njenega akcijskega programa, drugih razvojnih aktov države in razvojnih ciljev EU dogovorijo in uskladijo o prostorskem razvoju posamezne razvojne regije in določijo bistvene razvojne priložnosti in usmeritve za občinske prostorske akte.
Z letom 2023 se je pričela priprava prve generacije regionalnih prostorskih planov v Sloveniji, pri čemer imajo regionalne razvojne agencije vlogo pripravljavca. Regionalni razvojni center Koper kot pripravljavec opravlja predvsem organizacijske in koordinacijske naloge. Več o RPP…