Projekt geoPORtal of TOols & Data for sustaInable Management of coAstal and maRine Environment
Program: Interreg Adrion
Trajanje projekta: 1. 2. 2018 – 31. 1. 2020
Vodilni partner:
Regija Emilija-Romanja – Generalni direktorat za zaščito okolja in prostora
Partnerji:
- CORILA – Konzorcij za koordinacijo raziskav, povezanih z beneškim lagunskim sistemom
- Regionalni Razvojni Center Koper
- Center za regionalne aktivnosti Programa prioritetnih akcij
- Grški center za pomorske raziskave
- Inštitut za prostorsko planiranje – Istarska županija
- Javno podjetje za upravljanje obalnih območij Črne gore
- Center za ekonomski, tehnološki in okolijski razvoj Sarajevo
- Regija Apulija – oddelek za civilno zaščito
- Regija Abruzzo
- Regija Veneto, Direkcija za zaščito tal – Organizirana enota za varstvo voda
Pridruženi partnerji: Regija Molise (Italija), Regija Marche, oddelek za prometno in energetsko infrastrukturo – direktorat za varstvo voda (Italija), Regionalna agencija za varstvo okolja in energije Regija Emilia-Romagna (Italija).
Človek, učinki podnebnih sprememb ter naravni in drugi dejavniki vplivajo na obalno in morsko okolje in ekosisteme. Fizične značilnosti, zlasti plitvost in njena pol-zaprta narava, pripomorejo k temu, da sta Jadransko in Jonsko morje še bolj občutljiva in dovzetna za negativne dejavnike. Te težave opozarjajo na nujnost celovitega načrtovanja in upravljanja obalnih morskih prostorov v jadransko-jonski regiji.
Ideja za projekt PORTODIMARE je nastala na podlagi izvedenih projektov (SHAPE, ADRIPLAN). Namen samega projekta pa je nadaljevanje do sedaj izvedenih aktivnosti v navedenih projektih in oblikovanje prostorskega pomorskega načrta za območje jadransko-jonske regije.
Cilj projekta PORTODIMARE je oblikovanje skupne platforme – Geoportala, ki bo omogočal dostop do vseh informacij, podatkov in orodij, ki so potrebni in pomembni za podporo Integralnemu upravljanju obalnih območij (ICZM) in strateškemu pomorskemu načrtovanju v jadransko-jonski regiji. Platforma bo delovala ob popolnem spoštovanju politik in načel protokola o Integralnem upravljanju obalnega območja (ICZM) in pomorskega prostorskega načrtovanja (MSP) ter bo konkretno podpirala izvajanje akcijskega načrta Strategije za jadransko in jonsko regijo – EUSAIR.
Projekt je razdeljen na 4 delovne sklope:
M- management / upravljanje projekta
Delovni sklop zajema pripravo vseh zakonsko predpisanih aktov in dokumentov, tekoče upravljanje projektnih aktivnosti, finančno vodenje, poročanje in arhiviranje ter samoocenjevanje projektnih rezultatov.
T1 – Geoportal design and development / Načrtovanje in razvoj Geoportala
Tematski sklop predvideva oblikovanje in razvoj podatkovne baze za t.i. Geoportal.
T2 – Geoportal testing and demonstration: towards the plans / Preizkušanje in demonstracija Geoportala: izvajanje načrta
V drugem tematskem sklopu je predvidena implementacija in testiranje Geoportala.
C-Communication/Komunikacija
V okviru delovnega sklopa komunikacija, bo potekala promocija orodij, dobrih praks in znanja pridobljenega v izvedenih projektih.
RRC Koper bo z izvajanem različnih aktivnostmi aktivno udeležen v vseh delovnih sklopih projekta. V okviru delovnega sklopa T1 pa vodi posamezne aktivnosti, kot je na primer aktivnost T1.2, katere cilj je določitev podatkov, ki so potrebni za Pomorsko prostorsko načrtovanje in rabo Protokola o celovitem upravljanju obalnih območij v Sredozemlju.
Kontaktne informacije:
Tina Primožič:
E-mail: tina.primozic@rrc-kp.si
Slavko Mezek
E-mail: slavko.mezek@rrc-kp.si
Vanja Rener
E-mail: vanja.rener@rrc-kp.si